Artykuły
Nazwisko po ślubie
Co się dzieje z nazwiskami małżonków po zawarciu związku małżeńskiego? Czy do jakiejkolwiek zmiany dochodzi nawet bez ingerencji małżonków? Decyzja co do tego, jakie nazwisko będzie nosił każdy z małżonków po zawarciu małżeństwa, należy do nich samych. Zarówno żona, jak i mąż, mają trzy możliwości:
1) mogą wybrać wspólne nazwisko, którym będzie dotychczasowe nazwisko jednego z nich,
2) mogą zachować swoje dotychczasowe nazwiska,
3) mogą połączyć ze swoim dotychczasowym nazwiskiem nazwisko drugiego z małżonków.
Warto w tym miejscu wskazać, że istnieje ograniczenie związane z łączeniem nazwisk. Mianowicie nazwisko utworzone w wyniku połączenia nie może składać się z więcej niż dwóch członów.
Wyboru nazwiska dokonują sami małżonkowie, składając w tej sprawie oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Oświadczenie nie wymaga żadnego uzasadnienia. Gdy małżeństwo jest zawierane przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, oświadczenie to powinno być złożone po złożeniu przez mężczyznę i kobietę oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński. Jeżeli jednak zawierane jest małżeństwo kanoniczne, oświadczenie powinno być złożone przed sporządzeniem przez kierownika urzędu stanu cywilnego zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Treść i data złożenia oświadczeń powinny być stwierdzone w tym zaświadczeniu. Złożone oświadczenia nie muszą mieć jednakowej treści, gdyż małżonkowie mogą nosić różne nazwiska po zawarciu małżeństwa. Kierownik urzędu stanu cywilnego, nie może odmówić przyjęcia oświadczenia. Z czynności złożenia oświadczenia powinien być sporządzony protokół, podpisany przez kierownika urzędu stanu cywilnego, przed którym oświadczenie zostało złożone i osobę, która złożyła oświadczenie.
W przypadku, gdy nie zostanie należycie wyrażona decyzja małżonków o wyborze nazwiska, które każde z nich będzie nosiło po zawarciu małżeństwa, zachowają oni swoje dotychczasowe nazwiska. Należy pamiętać, że prawo nie uprzywilejowuje w żaden sposób przyjętej w Polsce tradycji przyjmowania przez żonę nazwiska męża. Żeby osiągnąć taki skutek, strony muszą złożyć oświadczenie o wyborze nazwiska.
Nie określono formy, w jakiej może być złożone oświadczenie o wyborze nazwiska. Wynika z tego, że oświadczenie to może być złożone w każdej formie, w szczególności ustnie.
Nieskorzystanie w odpowiednim czasie z uprawnienia do złożenia oświadczenia o wyborze nazwiska (czyli przy zawieraniu małżeństwa lub przed wydaniem zaświadczenia o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa), które każde z małżonków będzie nosiło po zawarciu małżeństwa sprawia, że uprawnienie to wygasa. Nie ma jednak przeszkód, żeby nazwisko ustalone przy zawarciu małżeństwa zostało zmienione na zasadach i w trybie przewidzianym w ustawie o zmianie imienia i nazwiska.
W przypadku potrzeby skonsultowania się z prawnikiem w tej lub innej sprawie, która pojawiła się przy zawieraniu związku małżeńskiego, zapraszamy do umówienia się na spotkanie w Kancelarii Prawnej MKM Lawyers!