News
Ograniczenia dla firm przedłużone do 25 kwietnia 2021 roku
„Obowiązujące od 27 marca 2021 roku obostrzenia dla biznesu w całej Polsce zostały przedłużone do 25 kwietnia 2021 roku, ale hotele mają być nieczynne do 3 maja 2021 roku włącznie. Nadal będą zamknięte duże sklepy meblowe i budowlane, salony kosmetyczne i fryzjerskie, instytucje kultury. Od 19 kwietnia 2021 roku otwarte zostaną żłobki i przedszkola. Dozwolony będzie także sport w obiektach na świeżym powietrzu.
Zdecydowaliśmy się utrzymać obowiązujące obostrzenia, ale bacznie przyglądamy się napływającym każdego dnia informacjom o liczbie zakażonych, zgonów, zajętych łóżek i wykorzystanych respiratorów – powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia na konferencji prasowej. Od tych danych uzależniamy dalsze decyzje. Zdrowie i życie ludzkie jest dla nas najważniejsze. 75,71 proc. zajętych łóżek covidowych, 78,94 proc. wykorzystywanych respiratorów – to liczby, które wskazują na wciąż duże obłożenie szpitali, mimo malejącej liczby nowych zachorowań. Sytuacja nadal jest bardzo trudna, dlatego utrzymujemy obowiązujące obostrzenia przez kolejny tydzień. Wyjątkiem są hotele – tutaj obostrzenia będą obowiązywały do 3 maja 2021 roku włącznie – mówił Niedzielski. Ponadto od najbliższego poniedziałku możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób. Od 19 kwietnia 2021 roku będą też czynne żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Pozostałe obostrzenia pozostają bez zmian. Po raz pierwszy tej wiosny obostrzenia zaczęły obowiązywać od 27 marca 2021 roku, potem zostały przedłużone do 9 kwietnia 2021 roku, a teraz do 25 kwietnia 2021 roku.
———- Markety budowlane i sklepy meblowe zamknięte ———-
Zamknięte są wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane – o powierzchni powyżej 2 tys. m². Hurtownie i składy budowlane są dostępne, zakaz dotyczy tylko sprzedaży detalicznej. W placówkach handlowych i innych miejscach wielkopowierzchniowych, jak np. poczta, targ, będzie obowiązywać zasada 1 osoba na 15 m² w placówkach powyżej 100 m² (dotychczas było 10m² ). Ostrzejszy limit osób jest w sklepach o powierzchni pomiędzy 99 m² a 10 m². Do 27 marca 2021 roku wynosił 1 osoba na 15 m² – obecnie to 1 osoba na 20 m². Ponadto już od soboty 20 marca 2021 roku zamknięte są sklepy odzieżowe i AGD w galeriach handlowych, kina. W galeriach mogą działać m.in.: sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe i księgarnie.
———- Salony fryzjerskie i kosmetyczne nie mogą działać ———–
Nadal będą zamknięte także salony urody, kosmetyczne i fryzjerskie, które mogły działać od pierwszej fali pandemii do 27 marca 2021 roku, choć w reżimie sanitarnym – w salonie mogła przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, jeden na jedno stanowisko, a stanowiska muszą znajdować się w odległości 1,5 metra. Z decyzji o zamknięciu branży beuaty niezadowoleni są Polacy. Z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland wynika, że zamknięcie salonów kosmetycznych i urody popiera 37 proc. ankietowanych w wieku 56-80 lat a przeciwnych jest 52 proc. Co ciekawe po ogłoszeniu decyzji o zamknięciu salonów fryzjerskich i kosmetycznych, padły dwie popularne aplikacje do umawiania wizyt: Booksy i Moment. Zapewne Polacy chcieli nagle dziś lub jutro zarezerwować termin. W efekcie wiele zakładów prowadzi działalność mimo zakazów. Od soboty 20 marca 2021 roku zamknięte są sauny, solaria, salony masażu.
———- Obiekty sportowe, siłownie – zamknięte ———-
Jest też zawieszona działalność obiektów sportowych. Mogą z niej korzystać tylko członkowie kadr narodowych, którzy reprezentują związki sportowe w sportach olimpijskich i osoby pobierające stypendia. By poćwiczyć trzeba więc podpisać specjalne oświadczenie, że jest się członkiem klubu sportowego pobierającym stypendium sportowe i biorącym udział w zajęciach organizowanych w klubie. Jakich? Różnych, tanecznych, karate, cross-fitt. Stypendia wypłacane są w formie punktów na konto członków klubu.
———- Dla kogo otwarte są hotele ———-
Co do zasady do 3 maja 2021 roku włącznie nie można świadczyć usług hotelarskich, z wyłączeniem działalności hoteli robotniczych lub hoteli dla pracowników sezonowych. Rozporządzenie o obostrzeniach wprowadza jednak 48 wyjątków. Zgodnie z nimi usługi hotelarskie można świadczyć dla zawodników, trenerów i członków sztabu szkoleniowego korzystających z tych usług w czasie zgrupowań lub współzawodnictwa sportowego. W hotelach legalnie mogą też nocować m.in.: pacjenci i ich opiekunowie, w celu uzyskania świadczenia opieki zdrowotnej w podmiocie wykonującym działalność leczniczą. To oznacza, że hotel ze spa medycznym nie musi być zamknięty, o ile prowadzi działalność leczniczą. Drzwi są też otwarte dla m.in.:
- kierowców wykonujących transport drogowy;
- osób wykonujących zawód medyczny,
- dziennikarzy,
- członków ekipy filmowej wykonującej czynności lub świadczący usługi przy produkcji utworu audiowizualnego na planie filmowym,
- pełnomocników procesowych, obrońców i pełnomocników stron, stron postępowania karnego, cywilnego i sądowoadministracyjnego, ich przedstawicieli ustawowych, świadków, biegłych oraz tłumaczy sądowych, w dniu posiedzenia sądu lub przeglądania akt sprawy oraz w dniu poprzedzającym.
———- Pozostałe obostrzenia nadal aktualne ———–
Nadal, już od października 2020 roku zamknięte są lokale gastronomiczne. Mogą jedynie prowadzić sprzedaż na wynos. Podobnie wesołe miasteczka, sale zabaw, parki rozrywki. Wciąż nie można prowadzić działalności związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, czyli targów, wystaw, kongresów, konferencji, spotkań, włączając działalności polegające na zarządzaniu i dostarczaniu pracowników do obsługi terenów i obiektów, w których te imprezy mają miejsce (PKD 82.30.Z).”
Źródło:
Pozdrawiamy
Zespół MKM Lawyers Kancelaria Prawna