MKM Lawyers Kancelaria Prawna posiada duże doświadczenie w prowadzeniu spraw rozwodowych.
Z chęcią zapewnimy naszym Klientom kompleksową obsługę mając na względzie utrudnienia życiowe jakie nierzadko pociąga za sobą rozwód
Zachęcamy do współpracy również tych z Państwa, których zainteresowanie tematem wybiega ponad niżej opisane zagadnienie.
Z chęcią zapewnimy naszym Klientom kompleksową obsługę prawną.
Z uwagi na ich delikatność i stopień ingerencji w życie prywatne Klienta, poniżej pokrótce przedstawiamy cel postępowania rozwodowego, przesłanki orzeczenia rozwodu oraz praktyczne porady pomocne przy umawianiu się na wizytę w Kancelarii.
Rozwód jest orzekany przez sąd, jeśli upewni się on, że doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Rozkład jest trwały, jeśli nie ma szans na powrót stron do małżeństwa. W praktyce sąd orzekający w postępowaniu dokonuje oceny kiedy nastąpił moment rozkładu pożycia małżeńskiego oraz to czy pozew składany jest przynajmniej w odstępie kilku miesięcy od tego momentu. Niejednokrotnie okres ten może być krótszy, jeśli bezpośrednią przyczyną rozwodu jest np. zdrada małżeńska bądź agresywne zachowanie jednego z małżonków wobec drugiego. Zupełność rozkładu, to z kolei zerwanie trzech więzi, które według polskiego prawa tworzą związek małżeński – duchowa, fizyczna i gospodarcza. Więź duchowa zostaje zerwana w sytuacji, kiedy małżonkowie przestają uznawać się za osoby z którymi łączy ich więź emocjonalna charakterystyczna dla stosunków małżeńskich. Chodzi m.in. o brak wzajemnego szacunku czy niechęć do wspólnego spędzania czasu. Istotna jest również sama chęć pozostawania z określoną osobą w związku małżeńskim. Odnośnie więzi fizycznej, dla dokonania oceny czy doszło do jej zerwania najistotniejsze jest to, czy małżonkowie utrzymują relacje seksualne, a jeśli nie, to kiedy zaprzestali. Liczyć się będzie również to, czy strony potrafią nadal okazywać sobie czułość w codziennych relacjach. Ustalenie istnienia więzi gospodarczej wymaga z kolei oceny tego, czy strony prowadzą wspólny budżet domowy, wspierają się finansowo, posiadają wspólne konto, dzielą się swoimi dochodami.
Jeżeli mają Państwo przekonanie, że doszło do zerwania trzech więzi statuujących małżeństwo, lub są Państwo pewni, że dojdzie do tego w niedługim czasie, zalecamy zgłoszenie się do Kancelarii i omówienie sytuacji w jakiej Państwo się znaleźliście i praw jakie Państwu przysługują. Należy pamiętać, że rozwód może nie być możliwy, jeśli wskutek jego orzeczenia ucierpieć mogłyby małoletnie dzieci, lub jego orzeczenie kłóciłoby się z zasadami współżycia społecznego dlatego zaleca się konsultację prawną również w sytuacji kiedy pozew zdecydują się Państwo składać bez pełnomocnika.
Obowiązkowe dowody do złożenia wraz z pozwem o rozwód to skrócony akt małżeństwa i skrócone akty urodzenia dzieci pochodzących z małżeństwa. Akty te muszą być aktualne, a zatem prosimy o każdorazowe ich uzyskanie w Urzędzie Stanu Cywilnego przed zleceniem nam prowadzenia postępowania rozwodowego (lub w trakcie zlecenia, przed wniesieniem pozwu).
W przypadku wnoszenia pozwu o rozwód z orzeczeniem o winie, niezbędne jest wskazanie okoliczności i dowodów potwierdzających winę małżonka w rozkładzie pożycia małżeńskiego. W tym celu można posłużyć się zarówno dowodami dokumentowymi, wszelkiego rodzaju pisemną korespondencją, dowodami fotograficznymi czy zeznaniami świadków. Prosimy zatem o przygotowanie listy dowodów ze wskazaniem jakie okoliczności miałyby być udowodnione za ich pomocą. W przypadku powoływania świadków, należy również wskazać ich adresy, które będą w toku postępowania potrzebne sądowi aby ich wezwać na rozprawę.
Bez względu na to, czy wnoszony jest pozew o rozwód z orzeczeniem o winie, czy bez takiego orzeczenia, powinien on zawierać opis przebiegu małżeństwa. Służy on umożliwieniu sądowi stwierdzenia, czy faktycznie rozkład pożycia małżeńskiego jest zupełny i trwały. A zatem należy przygotować odpowiedzi na poniższe pytania:
- Kiedy się Państwo poznaliście?
- Od kiedy byliście Państwo parą?
- Kiedy wzięliście Państwo ślub?
- Jak wyglądały Państwa relacje przed ślubem?
- Jak zmieniły się Państwa relacje po ślubie?
- Kiedy dokładnie zaczęły się problemy w małżeństwie?
- Jak kształtowały się codzienne relacje między małżonkami?
- Jak kształtują się obecne Państwa relacje?
Niejednokrotnie rozwodzą się pary posiadające małoletnie dzieci. W takim przypadku sąd rozwodowy zobowiązany jest w treści wyroku rozwodowego orzec o władzy rodzicielskiej oraz kontaktach rodziców z dziećmi. Pozew rozwodowy musi wtedy wskazywać sposób uregulowania tych kwestii proponowany przez stronę powodową. Zasadnym jest więc przedłożyć szczegółowy opis relacji między dziećmi, a rozwodzącymi się małżonkami oraz zastanowić się nad najlepszym rozwiązaniem dla Państwa dzieci, uwzględniającym możliwości mieszkaniowe i finansowe.
W przypadku gdy bieżąca piecza nad dziećmi sprawowana będzie, zarówno w trakcie postępowania rozwodowego, jak i po orzeczeniu rozwodu, przez tylko jednego z małżonków, dziecku mogą przysługiwać alimenty od drugiego z rodziców, którego wkład w sprawowanie bieżącej pieczy jest odpowiednio mniejszy. Zawsze należy ustalić koszty utrzymania małoletnich dzieci i odpowiednio je rozdzielić między małżonków.
Gdy wyrażą Państwo wolę połączenia ze sprawą rozwodową kwestii podziału majątku, również tym zagadnieniem zajmiemy się w Państwa imieniu.
Opłata sądowa od pozwu o rozwód wynosi: 600,00 zł.
Opłata skarbowa od pełnomocnictwa to wynosi: 17,00 zł.
Opłatami obciążony jest Klient. Może ich dokonać samodzielnie i dostarczyć do Kancelarii dowody dokonania przelewów. Istnieje również możliwość włączenia tych kwot do kosztów zlecenia, co skutkować będzie wykonaniem przelewów bezpośrednio przez Kancelarię.
MKM Lawyers Kancelaria Prawna posiada duże doświadczenie w prowadzeniu spraw w przedmiocie orzeczenia separacji.
Zachęcamy do współpracy również tych z Państwa, których zainteresowanie tematem wybiega ponad niżej opisane zagadnienie.
Z chęcią zapewnimy naszym Klientom kompleksową obsługę prawną.
Poniżej trochę przydatnych informacji.
W sytuacji gdy między małżonkami nastąpił zupełny, ale nie trwały (jak w przypadku rozwodu) rozkład pożycia małżeńskiego mogą Państwo zdecydować się na separację. Zupełny rozkład pożycia małżeńskiego to taki, który dotyczy trzech więzi statuujących pożycie małżeńskie – duchowej, fizycznej i gospodarczej. Co do zasady, nie może być to jednak rozkład trwały, a zatem musi dawać szanse na powrót stron do małżeństwa.
Sąd nie będzie mógł orzec o separacji, jeśli naruszone zostanie dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków oraz gdy separacja będzie sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. W celu doprecyzowania pierwszej z przesłanek negatywnych, należy podnieść, że za wspólne małoletnie dzieci należy uznać:
- dzieci pochodzące od obojga małżonków,
- dzieci przysposobione przez oboje małżonków,
- dzieci pochodzące od jednego z małżonków przysposobione przez drugiego,
- dzieci przysposobione w trybie art. 115 § 3 K.r.o. (przysposobienie wspólne pomimo śmierci jednego z małżonków),
- dzieci pozamałżeńskie, których pochodzenie od małżonków zostało ustalone w sposób przewidziany przepisami prawa.
Omawiana przesłanka nie dotyczy więc:
- pełnoletnich dzieci stron, nawet jeżeli ze względu na stan zdrowia wymagają one opieki i pomocy rodziców;
- dziecka poczętego, a nie urodzonego;
- małoletnich dzieci jednego z małżonków, nawet jeżeli są one wychowywane wspólnie z dziećmi pochodzącymi od obojga małżonków;
- małoletnich dzieci faktycznie wychowywanych przez małżonków.
Odnosząc się do drugiej negatywnej przesłanki, za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego można uznać np. orzeczenie separacji, gdy jeden z małżonków z powodu choroby potrzebuje stałej pieczy i pomocy, lub gdy mogłoby ucierpieć dobro pełnoletniego dziecka niepełnosprawnego lub dziecka poczętego.
Jeżeli zastanawiają się Państwo nad separacją, warto przybliżyć jakie skutki za sobą pociąga. W pierwszej kolejności należy wskazać, że ustaje obowiązek wspólnego pożycia przez małżonków. Nie muszą więc prowadzić wspólnego gospodarstwa, spotykać się z sobą. Ważne, że muszą oni współdziałać w zakresie wychowywania wspólnych małoletnich dzieci. Istotnym jest, że ustanie wspólnego pożycia nie sprawia, że ustaje obowiązek wierności. Separacja ma na celu dojście stron do porozumienia, a przyzwolenie na łączenie się w związki z osobami trzecimi sprawiłoby tylko, że cel separacji byłby niemożliwy do osiągnięcia. Separacja powoduje również powstanie rozdzielności majątkowej oraz ustanie wielu obowiązków i praw wynikających z faktu pozostawania w małżeństwie, które chętnie przedstawimy Państwu na spotkaniu w Kancelarii.
MKM Lawyers Kancelaria Prawna posiada duże doświadczenie w prowadzeniu spraw w przedmiocie obowiązku alimentacyjnego.
Zachęcamy do współpracy również tych z Państwa, których zainteresowanie tematem wybiega ponad niżej opisane zagadnienie.
Z chęcią zapewnimy naszym Klientom kompleksową obsługę prawną.
Poniżej trochę przydatnych informacji.
Zagadnienie alimentów wiąże się przede wszystkim z pojęciem obowiązku alimentacyjnego. Jest to obowiązek dostarczania osobie do tego uprawnionej środków do zaspokojenia jej bieżących potrzeb, tj. środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania w dwojakiej formie – pieniężnej lub osobistych świadczeń. Obowiązek alimentacyjny stanowi zobowiązanie prawnorodzinne wynikające z różnych powiązań rodzinnych. Obciąża on przede wszystkim krewnych w linii prostej (osoby, z których jedna pochodzi od drugiej: wnuki, dzieci, czyli zstępni, oraz rodzice, dziadkowie, czyli wstępni) oraz rodzeństwo (a więc osoby, które mają choć jednego wspólnego przodka – również rodzeństwo przyrodnie). W dalszej kolejności obowiązek ten obciąża powinowatych oraz osoby związane przysposobieniem czy innymi powiązaniami podobnymi do rodzinnych. Osobną kategorię stanowić będą byli małżonkowi, zobowiązani w różnym stopniu do alimentacji. Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem. Gdy jest kilku wstępnych lub zstępnych, obowiązkiem w pierwszej kolejności obciążeni zostają ci bliżsi stopniem przed dalszymi. Ocena czy ktoś jest zdolny do płacenia alimentów musi być dokonywana każdorazowo indywidualnie wobec kolejnych podmiotów obciążonych tym obowiązkiem. Zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. MKM Lawyers Kancelaria Prawna z przyjemnością pochyli się nad Państwa ewentualnym problemem wynikającym z konieczności płacenia zbyt wysokich alimentów, lub problemem z uzyskaniem niepłaconych świadczeń alimentacyjnych.
Najczęściej w praktyce pojawia się zagadnienie alimentów związanych z wcześniejszym rozwodem. Z jednej strony, jeżeli byli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci, rodzic niezamieszkujący na stałe z nimi zostanie zobowiązany do płacenia alimentów na dzieci, które wyrównać mają osobisty wkład drugiego z małżonków w wychowanie dzieci. Z drugiej strony, byli małżonkowie mogą być względem siebie zobowiązani do alimentacji w dwojaki sposób. Przede wszystkim, małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. W tym przypadku chodzi więc o sytuację, kiedy były małżonek znajduje się w katastrofalnej sytuacji życiowej. Jeżeli nie był on uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, to ustawodawca dostrzega potrzebę, by miał on wsparcie ze strony byłego małżonka. Do trochę innej sytuacji dochodzi, gdy sąd w wyroku rozwodowym orzeknie winę w rozkładzie pożycia małżeńskiego tylko jednej ze stron. W takiej sytuacji, były małżonek, który jest niewinny, może żądać od drugiej strony wsparcia finansowego, nawet gdy nie znajduje się w niedostatku, ale rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie jego sytuacji materialnej.
W powyższych sytuacjach, biegnący czas często może wpłynąć na zmianę stanu faktycznego i alimenty mogą stać się niepotrzebne dla osoby uprawnionej.
MKM Lawyers Kancelaria Prawna proponuje analizę prawną każdego przypadku obowiązku alimentacyjnego w celu zweryfikowania, czy stan majątkowy osoby uprawnionej daje podstawy, by alimenty były nadal uiszczane. W przypadku odpowiedzi negatywnej na zadane pytanie, chętnie zajmiemy się w Państwa imieniu prowadzeniem sprawy o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. Podobną formułę współpracy proponujemy każdemu, komu przysługują alimenty, których druga strona nie płaci, oraz tym, którzy alimentów dla siebie lub swojego potomstwa chcą dochodzić. Za każdym razem prosimy o przygotowanie na spotkanie pełnej dokumentacji dotyczącej Państwa potrzeb finansowych, wydatków, stanu majątkowego, możliwości zarobkowych oraz historii Państwa sprawy.
MKM Lawyers Kancelaria Prawna posiada duże doświadczenie w prowadzeniu spraw w przedmiocie sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej.
Zachęcamy do współpracy również tych z Państwa, których zainteresowanie tematem wybiega ponad niżej opisane zagadnienie.
Z chęcią zapewnimy naszym Klientom kompleksową obsługę prawną.
Poniżej trochę przydatnych informacji.
Niezależnie od przysługiwania rodzicom władzy rodzicielskiej, rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej. Jeżeli znaleźli się Państwo w sytuacji, w której nie macie możliwości utrzymywania kontaktów w pożądanej formie ze swoimi dziećmi, proponujemy konsultację dotyczącą możliwości zmiany takiego stanu rzeczy. Różne rozwiązania proponować będziemy w przypadku różnych sytuacji. W pierwszej kolejności, rodzice samodzielnie między sobą mogą ustalić sposób kontaktowania się z dziećmi. Dopiero brak porozumienia rodziców spowoduje konieczność rozstrzygnięcia przez sąd opiekuńczy kwestii utrzymywania kontaktów z tym z rodziców, u którego dziecko stale nie przebywa. Praktyka wskazuje, że najczęściej można walczyć o widzenie z dzieckiem w niektóre weekendy w miesiącu, niektóre popołudnia oraz możliwość zabrania dziecka na ferie, wakacje lub jedne z najważniejszych religijnych świąt. Ocena, na co mogą Państwo liczyć, będzie jednak wymagała przeanalizowania stanu faktycznego.
W przypadku skierowania sprawy do sądu, będzie on ją oceniał przez pryzmat dobra dziecka, brać będzie pod uwagę jego indywidualne potrzeby utrzymywania kontaktów z nieobecnym rodzicem oraz konieczność zachowania swoistej ciągłości w jego procesie wychowawczym. Zakazanie rodzicom osobistej styczności z dzieckiem może być orzeczone jedynie wyjątkowo, dlatego jeśli drugi z rodziców łamie Państwa prawo do kontaktowania się z dzieckiem i uniemożliwia jego realizację, niewątpliwie wskazanym jest szybka reakcja na taki stan rzeczy. Jak wskazał Sąd Najwyższy, celem orzeczenia ustalającego kontakty z dzieckiem jest dążenie do utrzymania bądź odbudowania właściwych więzów emocjonalnych pomiędzy dzieckiem a osobą uprawnioną do tych kontaktów, jako warunku prawidłowego rozwoju psychofizycznego dziecka. Dlatego też działanie ukierunkowane na walkę o możliwość nieutrudnionych, osobistych kontaktów z dzieckiem jest w rzeczywistości konieczne dla zapewnienia swojemu dziecku zdrowego rozwoju.
Problematyka ustalenia sposobu kontaktowania się rodzica z dzieckiem może pojawić się w różnych sytuacjach. Może mieć miejsce przy orzekaniu rozwodu lub separacji. Może również pojawić się w toku postępowania rozwodowego, jako element zabezpieczenia roszczenia jednego z rodziców o prawo do wykonywania osobistych kontaktów z dzieckiem. Nie można też wykluczyć sytuacji, w której rodzice dziecka nigdy nie zawarli związku małżeńskiego i nie zamieszkali razem lub pomimo pozostawania w związku małżeńskim, nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego. W każdej z tych sytuacji, gdy jeden z rodziców nadużywa swojego prawa wobec drugiego, pojawia się przesłanka pozytywna do podjęcia próby ustalenia schematu wykonywania kontaktów z dzieckiem na drodze mediacji z drugim z rodziców. Jeżeli nie można dojść do porozumienia, celowe staje się skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego.
Na spotkanie w Kancelarii prosimy przygotować wszelkie dokumenty które będą pokazywać Państwa relację z drugim z rodziców oraz dzieckiem. Mogą to być akta sprawy rozwodowej, akta spraw karnych czy wszelkie inne dokumenty o charakterze urzędowym, w których padają stwierdzenia dotyczące Państwa relacji z potomstwem. Wykonywanie osobistych kontaktów często wymaga również przygotowania swojego miejsca zamieszkania na przyjęcie dziecka na noc. Pomocne do prowadzenia sprawy stają się więc dokumenty potwierdzające możliwość przyjęcia dziecka na noc, w przypadku gdy chcą Państwo wykonywać taki rodzaj kontaktów osobistych z dzieckiem.
Niejednokrotnie zdarzy się, że sprawa kontaktów będzie w pewien sposób połączona z obowiązkiem alimentacji dziecka. Również ten wątek potrzebny jest do szczegółowego omówienia na spotkaniu, gdyż kwota płaconych alimentów powinna być dostosowana zarówno do potrzeb dziecka, jak i wkładu każdego z rodziców w jego wychowanie. Ewentualna zmiana sposobu kontaktowania się z dzieckiem przeważnie rodzi możliwość zmiany wysokości płaconych alimentów.
MKM Lawyers Kancelaria Prawna oferuje pomoc w prowadzeniu spraw z zakresu zaprzeczenia lub ustalenia ojcostwa.
Zachęcamy do współpracy również tych z Państwa, których zainteresowanie tematem wybiega ponad niżej opisane zagadnienie.
Z chęcią zapewnimy naszym Klientom kompleksową obsługę prawną.
Poniżej trochę przydatnych informacji.
Zaprzeczenie ojcostwa polega na orzeczeniu przez sąd, że określony mężczyzna nie jest ojcem dziecka. Nie chodzi zatem o jednoczesne ustalenie ojcostwa innego mężczyzny, które będzie elementem procedury ustalenia ojcostwa. Celem zaprzeczenia ojcostwa jest zatem swoiste obalenie domniemania, że dziecko pochodzi od męża matki. Zgodnie z tym domniemaniem w okresie trwania małżeństwa oraz w ciągu 300 dni od jego ustania lub unieważnienia, każde urodzone dziecko uważa się za będące dzieckiem męża lub byłego męża matki. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy to nie mąż jest ojcem dziecka swojej żony, pomimo uznania przez prawo, że nim jest. To właśnie w takich sytuacjach znajdzie zastosowanie zaprzeczenie ojcostwa. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze będzie ono możliwe. Będzie tak w przypadku, gdy dziecko zostało poczęte w następstwie zabiegu medycznego, na który mąż matki wyraził zgodę.
Samo zaprzeczenie następuje przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka. Wytoczenie powództwa ograniczone jest terminem 6 miesięcy od kiedy mąż matki dziecka dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości. Matka dziecka natomiast może wytoczyć powództwo w ciągu 6 miesięcy od urodzenia dziecka. Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa mogą również wytoczyć dziecko (z chwilą uzyskania pełnoletniości), mężczyzna uważający się za faktycznego ojca dziecka lub prokurator. Ten ostatni podmiot może powództwo wytoczyć w każdym czasie.
Jako Kancelaria chętnie wspomożemy Państwa w procesie zaprzeczenia ojcostwa. Ustalimy przeciwko komu najlepiej będzie kierować pozew i czy jest on w Państwa przypadku dopuszczalny. Pomożemy przy ustalaniu wniosków dowodowych, które pozwolą na najszybsze osiągnięcie korzystnego rozstrzygnięcia sprawy. Będzie to miało zastosowanie również do spraw o ustalenie ojcostwa, w których pozew mogą złożyć matka dziecka, opiekun matki, dziecko, domniemany ojciec dziecka, kurator bądź prokurator. Istotą ustalenia ojcostwa jest powzięcie przez sąd wiedzy o tym kto jest ojcem dziecka, w sytuacji gdy nie jest on znany oraz orzeczenie o przyznaniu temu mężczyźnie statusu ojca dziecka.
Należy zaznaczyć, że niedopuszczalne jest wszczęcie przez matkę lub domniemanego ojca dziecka postępowania o ustalenie ojcostwa po śmierci dziecka lub osiągnięciu przez nie pełnoletniości.
Na pierwsze spotkanie w Kancelarii zorganizowane w celu omówienia Państwa sprawy, prosimy o przygotowanie wszelkich posiadanych dokumentów pozwalających na ustalenie aktualnego stanu faktycznego sprawy oraz zastanowienie się nad ewentualnymi dowodami pozwalającymi na skuteczne złożenie powództwa o zaprzeczenie bądź ustalenie ojcostwa.
MKM Lawyers Kancelaria Prawna niejednokrotnie przeprowadzała skuteczne postępowania w celu orzeczenia ubezwłasnowolnienia wobec osób nie potrafiących pokierować swoim postępowaniem.
Zachęcamy do współpracy również tych z Państwa, których zainteresowanie tematem wybiega ponad niżej opisane zagadnienie.
Z chęcią zapewnimy naszym Klientom kompleksową obsługę prawną.
Poniżej trochę przydatnych informacji.
Nierzadko zdarza się, że ktoś w naszej rodzinie lub wśród znajomych, na skutek wypadku lub postępującej choroby popada w sytuację, w której traci możliwość swobodnego funkcjonowania w życiu codziennym. Może to wiązać się z problemami przy załatwianiu spraw w różnych urzędach, instytucjach. Bezczynność w rozwiązaniu takich problemów może również skutkować problemami prawnymi lub finansowymi, gdyż osoba zainteresowana pozbawiona będzie możliwości złożenia w pilnej sprawie oświadczenia woli. W takich przypadkach słusznym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o ubezwłasnowolnienie częściowe lub całkowite.
Przeprowadzenie procesu mającego na celu ubezwłasnowolnienie częściowe danej osoby możliwe jest w sytuacji, gdy osoba pełnoletnia z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii potrzebuje pomocy do prowadzenia jej spraw, a jej stan nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, które można orzec w przypadku zaistnienia takich samych podstaw, skutkujących jednak brakiem możliwości pokierowania swoim postępowaniem. Osoba która zostanie ubezwłasnowolniona całkowicie, jeśli jest pełnoletnia, pozostawać będzie pod opieką ustanowionego przez sąd opiekuna, chyba, że jest jeszcze nieletnia. W takim wypadku do ukończenia 18 roku życia interesy takiej osoby reprezentować będą rodzice jako przedstawiciele ustawowi. Przy orzeczeniu ubezwłasnowolnienia częściowego, dla danej osoby ustanawia się kuratelę.
W wielu przypadkach, gdy wnioskodawca stara się o orzeczenie ubezwłasnowolnienia częściowego, procedura ma sens wtedy, gdy nie tylko wnosimy o orzeczenie ubezwłasnowolnienia i ustanowieniu kurateli, ale również o upoważnienie kuratora do reprezentowania ubezwłasnowolnionego i do zarządu jego majątkiem. Trzeba położyć odpowiedni nacisk na tę kwestię, gdyż co do zasady ubezwłasnowolnienie częściowe i wynikająca z niego kuratela nie wiążą się z takim upoważnieniem. W toku postępowania, a najlepiej już we wniosku o ubezwłasnowolnienie, należy zgłosić wniosek o upoważnienie kuratora do reprezentowania ubezwłasnowolnionego i do zarządu jego majątkiem. Bez takiego upoważnienia, kurator nie zastępuje ubezwłasnowolnionego przy dokonywaniu czynności prawnych, lecz jest zobowiązany do swoistego nadzoru nad tymi czynnościami. Przede wszystkim każdorazowe rozporządzenie majątkiem które przekracza granice zwykłego zarządu, czyli znowu chodzi tu o np. większy zakup lub związanie się jakąś umową z bankiem, wymagać będzie potwierdzenia przez kuratora. Ale sam kurator niczego nie będzie dokonywał w imieniu osoby ubezwłasnowolnionej. Żeby mógł działać w imieniu takiej osoby, musi zostać upoważniony przez sąd do reprezentowania ubezwłasnowolnionego. Wtedy jego sytuacja zbliżona jest do sytuacji opiekuna osoby nieletniej, a zakres jego kompetencji jest zbliżony do opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie.
Sprawa o ubezwłasnowolnienie rozpatrywana jest na podstawie odpowiedniego wniosku. Składa się go do właściwego Sądu Okręgowego. Wniosek może zgłosić bliski krewny osoby której ma dotyczyć. W postępowaniu takim z mocy prawa uczestniczyć będzie też prokurator, którego zadaniem jest zadbanie by nie dochodziło do jakichkolwiek naruszeń. Osoba która ma podlegać ubezwłasnowolnieniu zostanie w toku postępowania wysłuchana. Wysłuchanie zostanie przeprowadzone w obecności biegłego psychologa, a w niektórych przypadkach dodatkowo biegłego lekarza psychiatry lub neurologa. Wysłuchanie może się odbyć w sądzie lub miejscu zamieszkania osoby której dotyczy wniosek.
Jeżeli zgodnie z treścią wniosku, ubezwłasnowolnienie ma być orzeczone z powodu choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego, sąd zażąda przedstawienia świadectwa lekarskiego wydanego przez lekarza psychiatrę o stanie psychicznym osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, lub opinii psychologa o stopniu niepełnosprawności umysłowej tej osoby. Sąd odrzuca wniosek o ubezwłasnowolnienie, jeżeli treść wniosku lub dołączone do wniosku dokumenty nie uprawdopodobniają istnienia choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego lub występowania innego rodzaju zaburzeń psychicznych osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie albo w razie niezłożenia żądanego świadectwa, opinii lub zaświadczenia, chyba że złożenie takich dokumentów nie jest możliwe. Osoba, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, musi być zbadana przez biegłego lekarza psychiatrę lub neurologa, a także psychologa. Postępowanie dowodowe powinno ustalić przede wszystkim stan zdrowia, sytuację osobistą, zawodową i majątkową osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, rodzaj spraw wymagających prowadzenia przez tę osobę oraz sposób zaspokajania jej potrzeb życiowych. W postanowieniu o ubezwłasnowolnieniu sąd orzeka, czy ubezwłasnowolnienie jest całkowite, czy też częściowe i z jakiego powodu zostaje orzeczone.
Procedury związane z ubezwłasnowolnieniem są czasochłonne i wymagają odpowiedniego przygotowania wniosku pod kątem formalnym i dowodowym. Jeżeli znaleźli się Państwo w sytuacji, w której potrzebują pomocy w tym zakresie, zachęcamy do współpracy.